Logo

Magyarország szegénységi térképe

letöltés

Tátrai Annamária

Magyarország szegénységi térképe

A jövedelmi szegénység és a súlyos anyagi depriváció a szegénységkutatás két legfontosabb európai indikátora.1 E két mérőszám más-más oldalát világítja meg a szegénységnek. Jelen tanulmány elsődleges célja, hogy megrajzolja Magyarország szegénységi térképét, vagyis becslést tegyen a szegénységben, illetve súlyos anyagi deprivációban élők arányára az egyes járásokban. Azt vizsgálom tehát, hogy mekkorák a területi különbségek az egyes járások között. Hányszoros különbség mutatkozik a legkedvezőtlenebb és a legkedvezőbb helyzetű járás között? Hol találhatók az országban a leginkább kedvező helyzetben lévő járások? Mely területeken legmagasabb a szegénységben élők aránya, s mekkorák a megyén belüli különbségek? Az anyagi depriváció a gazdasági stressz egy mérőszáma, azt az állapotot operacionalizálja, amikor egy háztartás nem engedhet meg magának bizonyos, a mindennapi élethez kívánatosnak, sőt szükségesnek tartott dolgokat. A súlyos anyagi depriváció eredeti meghatározása szerint az, amikor a következő kilenc tételből legalább négyet nem tud megfizetni a háztartás: (1) a lakbér, a jelzáloghitel vagy a közüzemi számlák kiegyenlítése; (2) az otthon megfelelő melegen tartása; (3) váratlan kiadások viselése; (4) rendszeres hús- vagy fehérjefogyasztás; (5) évi egy nyaralás az otthonukon kívül; (6) televízió; (7) mosógép; (8) autó; (9) telefon.2 A mutató különbséget tesz azon egyének között, akik nem engedhetnek meg maguknak bizonyos típusú árukat vagy szolgáltatásokat, és azok között, akik más okból nem rendelkeznek ezekkel, például azért, mert nem akarják vagy nincs rájuk szükségük. Az anyagi depriváció a szegénység definiálására az abszolút megközelítést alkalmazza: a tételek listája és a küszöbérték minden EU-tagállamban azonosak. Ezek a tételek az életkörülmények kulcsfontosságú szempontjaira összpontosítanak, de nem céljuk, hogy a szegénység és a társadalmi kirekesztés valamennyi dimenzióját (oktatás, egészségügy, foglalkoztatás, társadalmi részvétel) lefedjék.

A dokumentum adatai

Első szerző:Tátrai Annamária
Társszerzők:
Dokumentum típusa:Könyvfejezet
KiadóTársadalmi Riport 2022
Nyelv:magyar
ISSN szám:1216-6561 (Print), 2631-1070 (Online)
Kulcsszavak:trip2022; jövedelmi szegénység, anyagi depriváció, területi különbségek, járások, térkép

A kutatás adatai

A kutatás címe:A szegénységcsökkenés trendjei és mozgatórugói Magyarországon: tartósan alacsonyak maradhatnak-e a ráták?
Kutatásvezető:Gábos András
A kutatás finanszírozója:NKFI
Szerződésszám:K 132834
Kezdő dátum:2019. 12. 01.
Záró dátum:2023. 05. 31.

TÁRKI's TopAp is powered by Mendax Informatikai Kft.

A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (nkfih) K-135934; K-132293; NN-125715; K-129387; K-13248; K-125162 azonosító számú OTKA projekt keretében készült.

logo