Logo

A háztartások ingatlanvagyona és mobilitási esélyei

letöltés

Horváth Vera

A háztartások ingatlanvagyona és mobilitási esélyei

A tanulmány a lakás mint családon belül átadható vagy átörökíthető vagyonelem vagyoni, jövedelmi mobilitási esélyekre gyakorolt hatását vizsgálja Magyarországon a rendszerváltást megelőző évtizedektől 2020-ig. Áttekinti a lakáspiac jelenlegi működésének, jellemzőinek rendszerváltás előtti előzményeit, a rendszerváltást követő fejlődési fázisait, illetve a lakáspolitikai irányvonalak hatásait az elmúlt évtizedekben. A tanulmány fő célja, hogy illusztrálja, a családban meglévő, átadható ingatlanvagyon – vagy annak hiánya – az egyes politikai-gazdasági korszakokban hogyan befolyásolta a lakáspiacra belépők életesélyeit lakhatási helyzetükön keresztül. A társadalmi mobilitás fogalmát a tanulmány szűken értelmezi: az osztály, végzettség, státusz vagy presztízs kérdéseit félretéve kifejezetten az anyagi előrejutást vagy visszaesést vizsgálja. Az ingatlanvagyon esetében a családon belüli átörökítés szerepe kiemelkedő. Valamennyi fejlett országban jellemző, hogy egy háztartás legnagyobb értékű vagyontárgya az a lakás, amelyben lakik. Ez pedig különösen erősen érvényesül azokban az országokban, ahol a népesség döntő része saját ingatlantulajdonban lakik, a bérlakásszektor pedig nem nyújt biztonságos és megfelelő minőségű alternatívát a tulajdonszerzéssel szemben – így Magyarországon is. Az írás célja, hogy a létező szakirodalom és adatok alapján bemutassa azokat a legnagyobb hatású és legszélesebb csoportokat elérő tényezőket és folyamatokat, amelyek befolyásolták az ingatlanvagyon akkumulációja – vagy épp annak elmaradása – és a társadalmi mobilitási esélyek közötti összefonódást. A tanulmány az egyes gazdasági és lakáspolitikai korszakokban azt vizsgálja, hogyan módosították az ingatlanvagyon felhalmozásának lehetőségét a családon belüli átadás, átörökítés mechanizmusai, és ezeket milyen mértékben sikerült – ha sikerült – ellensúlyoznia a szociális és lakáspolitikák, valamint az újraelosztás mechanizmusainak

A dokumentum adatai

Első szerző:Horváth Vera
Társszerzők:
Dokumentum típusa:Könyvfejezet
KiadóTársadalmi Riport 2022
Nyelv:magyar
ISSN szám:1216-6561 (Print), 2631-1070 (Online)
Kulcsszavak:-

A kutatás adatai

A kutatás címe:Patrimoniális tendenciák és társadalmi bezárulás: hogy gátolja a társadalmi mobilitást a ragadós padló és a ragadós plafon jelensége?
Kutatásvezető:Tóth István György
A kutatás finanszírozója:NKFI
Szerződésszám:135934
Kezdő dátum:2020. 10. 01.
Záró dátum:Invalid Date

TÁRKI's TopAp is powered by Mendax Informatikai Kft.

A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (nkfih) K-135934; K-132293; NN-125715; K-129387; K-13248; K-125162 azonosító számú OTKA projekt keretében készült.

logo